Laboratoria Przyszłości - październik 2022
Dla uczniów klas 5a i 5b w październiku nadszedł długo oczekiwany przez nich moment, na lekcjach informatyki rozpoczęli konstrukcję, zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, robota LOFI . Uczniowie zapoznali się ze wszystkimi elementami zestawu CODEBOX oraz z narzędziami używanymi podczas projektu. Okazało się, że zabawę i programowanie robota należy zacząć od zmontowania poszczególnych części. Dziewczynki i chłopcy skręcali pudełko na śrubki oraz pudełko całego zestawu, w którym będą przechowywane materiały na różnych etapach pracy. Przykręcali osłonki na mikrokontroler wraz z LOFI Brain 2.0. Praca bardzo pochłonęła uczniów, musieli wykazać się kreatywnością, zabawa była super!
Uczniowie klas 3a i 6 mieli w październiku kolejne zajęcia, podczas których wykorzystywali klocki "POLYDRON", zakupione w ramach programu "Laboratorium Przyszłości". Podczas zajęć uczniowie rozpoznawali i nazywali figury geometryczne, utrwalali wiadomości o jednostkach miary, dokonywali pomiarów i porównywali je. Dzieci z 3a utrwalały pojęcie zbioru i ćwiczyły proste działania na zbiorach. Uczniowie klasy 6 budowali figury przestrzenne, tworząc znane im bryły ale również oryginalne konstrukcje.
Jedne z zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie 2 okazały się bardzo smakowite. Wykorzystując mikser i blender, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości, dzieciaki pod nadzorem nauczycielki, przygotowały a następnie ze smakiem zjadły naleśniki i wypiły koktajl bananowo - jagodowy. Nie zdając sobie sprawy uczniowie doskonalili swoje umiejętności matematyczne - odmierzali, przeliczali, dzielili poszczególne produkty spożywcze. Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem a uśmiechy i radość podczas spożywania własnoręcznie przygotowanych smakołyków były bezcenne.
Chłopcy z klasy 7 kontynuowali zajęcia z wykorzystaniem aparatu fotograficznego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Tym razem poznali proces powstawania zdjęcia w aparacie Sony RX100 III, poznali optykę aparatu fotograficznego.
Klasa 3a w ramach edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyła w zajęciach plenerowych wykorzystując lupę i termometr zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci podczas spaceru obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Dzieci odczytując temperaturę mogły zauważyć jak zmienia się ona w zależności od nasłonecznienia. Lupa posłużyła im do oglądania różnorodnych liści, mchów i hub porastających pnie drzew. Uczniowie mogli także sprawdzić, czy owady zagnieździły się na zimę w przeznaczonych dla nich domkach.