Laboratoria Przyszłości - grudzień 2022
Grudzień to czas oczekiwania na śnieg, Mikołaja, Święta Bożego Narodzenia i prezenty, dlatego też zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości krążyły wokół tych tematów.
Uczniowie z klasy 1u i 3u zbudowali z klocków Marioinex Mini Waffle Pastel., zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, miasto i dom św. Mikołaja oraz zimowy sprzęt sportowy: narty, sanki oraz narciarza. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Uczniowie z tych klas w oczekiwaniu na śnieg postanowili podczas zajęć rozwijających kreatywność wykorzystać, zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, termometr którym dokonali pomiarów temperatury w sali szkolnej oraz podczas spaceru.
Uczniowie klas 6 i 8 na lekcjach informatyki oraz klasy 3 na zajęciach dodatkowych zapoznali się z budową i wykorzystaniem długopisu 3D zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie kolorowymi filamentami, zamontowanymi w długopisie 3D, ozdobili szablony kartek świątecznych, tworząc ciekawe kartki. Chłopcy z klasy 3 wykonali ozdoby choinkowe - śnieżynki i kwiatki, które potem zawisły na świątecznej tablicy.
W ramach zajęć pozalekcyjnych z muzyki uczennice ćwiczyły śpiewanie kolęd i pastorałek przygotowując się do bożonarodzeniowego występu. Wreszcie mogły wykorzystać profesjonalne mikrofony zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klasy 3 piekli świąteczne pierniki. Przygotowując ciasto mieli okazję zapoznać się z przyrządami kuchennymi. Jednym z nich był mikser, zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, za pomocą którego dzieci utarły jajka z cukrem. Następnie zagniotły ciasto i wycięły pierniki. Po upieczeniu przyozdobiły ciastka i przygotowały z nich malutkie prezenty dla rodziców na wieczerzę wigilijną.
W klasie 5a konstruowanie robota Lofi, zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, dobiega końca. Uczniowie podłączali moduły elektroniczne, zapoznali się z płytką prototypową, podłączyli przewody do wszystkich czujników a następnie podłączyli je do sterownika LOFI Brain. Powoli czas zacząć programowanie.
Uczniowie klasy 7 na lekcji fizyki zapoznali się z zestawem Forbot do kursu Arduino zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Z zainteresowaniem obejrzeli elementy elektroniczne (diody, rezystory, wyświetlacz LCD, płytkę główną Arduino Unio i inne), które będą mogli wykorzystać do zaprojektowania np. prostego budzika. Wstępnie zapoznali się również z platformą, na której znajduje się kurs Arduino. jest to wstęp do rozwijania zainteresowań technicznych.